W Ministerstwie Sprawiedliwości została powołana grupa robocza, która zajmie się opracowaniem krajowych tablic alimentacyjnych. W skład grupy wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.
Wprowadzane rozwiązanie pozwoli odpowiedzieć ma postulaty środowiska rodziców i sędziów rodzinnych, którzy od lat zgłaszali problemy związane z rozbieżnościami w zasądzanych przez sądy rodzinne alimentach.
Podobne rozwiązania funkcjonują we Francji, Austrii, Czechach czy Niemczech, gdzie sądy rodzinne korzystają z takich tabel i znajomość kryteriów zasądzania alimentów jest powszechna.
Trzeba podkreślić, że tzw. tablice alimentacyjne – jako że nie stanowią tradycyjnie rozumianego źródła prawa – nie odbierają sędziom rodzinnym możliwości dostosowania wysokości alimentacji do potrzeb konkretnego dziecka.
Grupa robocza ma za zadanie stworzyć krajowe tablice alimentacyjne, które mają na celu:
- Ujednolicenie standardów – zmniejszenie rozbieżności w zasądzanych przez sądy kwotach alimentacyjnych.
- Ułatwienie pracy sędziów – dostarczenie sędziom rodzinnych narzędzia, które pomoże w szybszym i bardziej efektywnym podejmowaniu decyzji dotyczących wysokości alimentów.
- Wsparcie rodziców – zapewnienie rodzicom jasnych i przewidywalnych kryteriów przyznawania alimentów.
Ministerstwo Sprawiedliwości wskazuje, że wprowadzenie tablic alimentacyjnych pozwoli odpowiedzieć ma postulaty środowiska rodziców i sędziów rodzinnych, którzy od lat zgłaszali problemy związane z rozbieżnościami w zasądzanych przez sądy rodzinne alimentach.
Tablice alimentacyjne — czym są
Ministerstwo podkreśla, że tzw. tablice alimentacyjne – jako że nie stanowią tradycyjnie rozumianego źródła prawa – nie odbierają sędziom rodzinnym możliwości dostosowania wysokości alimentacji do potrzeb konkretnego dziecka.
Tablice alimentacyjne w wersji niemieckiej zawierają zestawienie wysokości dochodów osiąganych netto przez dłużnika alimentacyjnego z proponowaną wysokością alimentów dla dziecka, zmieniającą się w zależności od wieku dziecka. Im wyższe dochody oraz wiek dziecka, tym wyższa proponowana wysokość alimentów. Tablice stanowią wytyczne i propozycję, z której sądy mogą korzystać, ale mogą je także modyfikować w zależności od okoliczności sprawy.
Alimenty natychmiastowe?
Jednocześnie w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają zaawansowane prace nad kompleksową nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (oraz innych ustaw w tym także w zakresie alimentów), która zakłada m.in. wprowadzenie tzw. alimentów natychmiastowych. Pozwalałyby one na uzyskanie – w szybkim trybie – alimentów określonych w oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Zgodnie z projektem, uzyskanie takich alimentów nie wyłączałoby w przyszłości możliwości dochodzenia alimentów w tradycyjnym postępowaniu.
Podsumowując, powołanie grupy roboczej przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu opracowania krajowych tablic alimentacyjnych ma na celu zmniejszenie rozbieżności w orzeczeniach sądowych oraz ułatwienie pracy sędziów i wsparcie rodziców. Dzięki elastyczności i możliwości dostosowania kwot do indywidualnych potrzeb dziecka, tablice alimentacyjne mogą przyczynić się do bardziej sprawiedliwego i przejrzystego systemu alimentacyjnego w Polsce.
Twoja wiadomość do mnie
Prześlij wiadomość, a ja skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h.