Na wstępie należy zwrócić uwagę na fakt, aby rodzic/uprawniony mógł żądać podwyższenia alimentów, najpierw musi dojść do wydania wyroku zasądzającego alimenty.
Jeśli strony uzgodniły wybraną kwotę między sobą i nie sformalizowały tych ustaleń w sądzie, to rodzic/uprawniony nie może złożyć pozwu o podwyższenie alimentów. Najpierw konieczne jest zasądzenie alimentów.
Pozew o podwyższenie alimentów jest więc opcją dla osób, które sądownie uregulowały kwestię obowiązku alimentacyjnego.
W myśl przepisów art. 138 § 1 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego (Dz.U. 2023, poz. 2809, ze zm.) „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”
Potwierdził to Sąd Najwyższy w postanowieniu z 19.07.1974 r., II CO 9/74, LEX nr 7560, w którym podkreślił, że: „Powództwo o zmianę przewidziane w art. 138 k.r.o. wchodzi w grę w razie zmiany stosunków. Przez pojęcie „stosunków” w tym wypadku należy rozumieć okoliczności istotne z punktu widzenia ustawowych przesłanek obowiązku alimentacyjnego i jego zakresu (np. art. 133 i 135 k.r.o.). Zmiana zatem „stosunków” tak pojmowanych, bez potrzeby zajmowania się zagadnieniami szczególnymi, jest zmianą okoliczności, od których zależy istnienie i zakres obowiązku alimentacyjnego”.
Zmiana stosunków czyli co?
Poniżej przedstawiam przykładowe sytuacje, które mogą mieć wpływ na wystąpienie o podwyższenie alimentów:
- Zmiana potrzeb dziecka: Jeśli potrzeby dziecka wzrosły, na przykład z powodu rosnących kosztów edukacji, opieki zdrowotnej lub innych okoliczności wymagających większych wydatków,
- Zmiana wskaźników inflacyjnych lub kosztów życia: Zmiany ogólnych wskaźników inflacyjnych lub wzrostu kosztów życia w regionie,
- Niepokrycie aktualnych potrzeb dziecka: Jeśli obecna wysokość alimentów nie pokrywa aktualnych potrzeb dziecka, w związku z dorastaniem dziecka (zgodnie z niepublikowanym orzeczeniem Sądu Najwyższego z 1 czerwca 1965 r. w sprawie sygn. akt I CZ 135/64 różnica wieku dzieci wynikająca z upływu czasu od daty zasądzenia wysokości alimentów stanowi uzasadnienie wzrostu potrzeb i wydatków wiążących się z pobieraniem nauki i uczęszczaniem na dodatkowe zajęcia), można ubiegać się o ich podwyższenie.
Ważne! Rozpoznając sprawę z powództwa o podwyższenie alimentów Sąd ZAWSZE bada przyczynę zmiany stosunków uprawnionego!
W przypadku składania pozwu o podwyższenie alimentów istotne jest udokumentowanie zmian w sytuacji finansowej, potrzebach dziecka oraz innych istotnych okolicznościach poprzez przedstawienie dowodów finansowych, dokumentów potwierdzających koszty życia lub zmiany statusu materialnego.
Najważniejsze są dowody w postaci dokumentów. Chodzi głównie o faktury, rachunki, umowy, wyciągi, zaświadczenia i wszelkie inne materiały, które potwierdzą, że faktycznie doszło do zmiany w zakresie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego.
Pamiętaj!
Nie chodzi o udowodnienie wszystkich kosztów utrzymania i wychowania dziecka od samego rozstania rodziców, ale tylko od ostatniego wyroku w sprawie o zasądzenie alimentów.
Jak natomiast udowodnić, że sytuacja finansowa drugiego rodzica zmieniła się na lepsze?
Sąd daje możliwość wystąpienia o zobowiązanie pozwanego do przedłożenia istotnych dokumentów, np. wyciągu z konta, umowy zatrudnienia itp.
Jak sporządzić pozew o podwyższenie alimentów?
Pozew o podwyższenie alimentów jest pismem procesowym, w związku z czym musi spełniać ogólne warunki wskazane w art. 126 § 1 oraz art.187 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. 2023, poz. 1550, ze zm.), oznacza to, że w musimy oznaczyć w nim następujące kwestie:
- Oznaczenie sądu, do którego składany jest pozew;
- Oznaczenie stron postępowania – należy podać imię i nazwisko powoda (zobowiązanego z tytułu alimentów), imię i nazwisko pozwanego (uprawnionego z tytułu alimentów), adresy zamieszkania, jeśli strony są reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika wskazanie adresu/siedziby kancelarii, która nas reprezentuje, nr PESEL powoda;
- Wartość przedmiotu pozwu – którą oblicza się przez odjęcie obecnie otrzymywanych alimentów (pomnożone przez 12 miesięcy) od kwoty, której żądamy w sprawie o podniesienie alimentów (też w skali 12 miesięcy). Nie trzeba się natomiast martwić tym, ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów, bo jest zwolniona z opłaty sądowej;
- Oznaczenie rodzaju pisma;
- Osnowa wniosku – czyli merytoryczna treść jaką pozew zawiera;
- Wskazanie faktów – na których strona opiera swój wniosek/pozew oraz dołączenie dowodów na poparcie swoich twierdzeń;
- Oznaczenie daty wymagalności roszczenia w sprawach o zasądzenie roszczenia
- Informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia
- Podpis strony lub pełnomocnika, jeśli strona go posiada;
- Wymienienie załączników.
Należy pamiętać, że powyższy artykuł stanowi ogólne podstawy prawne, a ich interpretacja i zastosowanie w konkretnej sprawie mogą być uzależnione od indywidualnych okoliczności. Dlatego też, w przypadku konkretnego przypadku zaleca się uzyskanie porady prawnej od prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym.
Twoja wiadomość do mnie
Prześlij wiadomość, a ja skontaktuję się z Tobą w ciągu 24h.